Местен фокус
Мобилният оператор „А1“ представи напредъка по проект за мащабно разгръщане на цифрова инфраструктура в Северозападния и Северния централен район
56
Икономика
Мобилният оператор „А1“ представи напредъка по проект за мащабно разгръщане на цифрова инфраструктура в Северозападния и Северния централен районМобилният оператор „А1“ представи напредъка по проекта за широкомащабно разгръщане на цифрова инфраструктура в Северозападния и Северния централен район, който се изпълнява по Националния план за възстановяване и устойчивост.Компанията вече е изпълнила 92 процента от ключовите индикатори по проекта.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 26 Юни 2026, 14:32 ч.
Мобилният оператор „А1“ представи напредъка по проекта за широкомащабно разгръщане на цифрова инфраструктура в Северозападния и Северния централен район, който се изпълнява по Националния план за възстановяване и устойчивост. Компанията вече е изпълнила 92 процента от ключовите индикатори по проекта. По време на събитие с участието на представители на местната власт, държавни институции и партньори на компанията бяха представени постигнатите резултати, изпълнените дейности и следващите етапи до приключването на проекта, съобщиха от мобилния оператор. В двата района на България е осигурена до момента оптична свързаност до 251 от общо 271 базови станции в 59 от 64 общини, както и до 2 от 3 гранични контролно-пропускателни пункта. Изградени са 793 от планираните 950 километра нова оптична инфраструктура, а модернизацията на съществуващата мрежа е почти завършена с обновени 1254 километра. Проектът на „А1“ е част от инициативата за широкомащабно разгръщане на цифрова инфраструктура в България, която обхваща 185 общини, минимум 700 базови станции и минимум 350 000 жители в населени места с недостатъчна цифрова свързаност. Самоучастието на компанията за Северозападния и Северния централен район възлиза на 15 млн. евро и е част от дългосрочния ангажимент на „А1“ към развитието на цифровата свързаност в България. Свързването на базовите станции с оптична инфраструктура създава необходимите технически предпоставки за разширяване на високоскоростната свързаност и 5G покритието в по-малките населени места, които досега са били сред районите с недостатъчна цифрова инфраструктура. Инфраструктурата създава условия за по-широко използване на електронни административни услуги, дистанционно обучение, телемедицина и други дигитални решения. След приключването на проекта близо 168 000 жители в 105 населени места ще могат да се възползват от по-качествена свързаност, която ще подпомогне развитието на местния бизнес, ще разшири възможностите за дистанционна работа и ще създаде предпоставки за привличане на инвестиции и високотехнологични дейности, заявяват от мобилния оператор. На събитието бяха представени и конкретни решения, които могат да бъдат осъществени върху новоизградената инфраструктура - за интелигентно сметосъбиране, киберсигурност, дистанционна грижа, управляеми печатни услуги, интелигентно паркиране и мониторинг на градската среда.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Морската вода в района на Офицерския плаж във Варна вече е безопасна за къпане
|
|
|
Общинските съветници във Ветово обсъдиха трансграничен проект за подобряване на туристическата и еко инфраструктура
|
|
|
Финансиране на процедури инвитро и отпускане на финансова помощ на жители на община Благоевград приеха общинските съветници
|
|
|
Прокуратурата ще привлече като обвиняем водача на автомобил БМВ, който предизвика катастрофа с две жертви в Мездра
|
|
|
Няма как за няколко месеца дефицитът да падне до 3%
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Морската вода в района на Офицерския плаж във Варна вече е безопасна за къпане
|
|
|
Окръжният съд в Ловеч остави в ареста обвиняемия за убийствата в Угърчин
|
|
|
Общинските съветници във Ветово обсъдиха трансграничен проект за подобряване на туристическата и еко инфраструктура
|
|
|
Общинският съвет в Златарица прие Общинска програма за намаляване на риска от бедствия
|
|
|
Експертите от Програма “Достъп до информация” са консултирали 139 случая на отказан достъп до информация през 2025 г., посочи Кирил Терзийски
|
|
Радиопрограми



Тикер
56
ЗАПАЗИ
Морската вода в района на Офицерския плаж във Варна вече е безопасна за къпане, съобщиха от пресслужбата на Областната управа в крайморския град.
Бързата координация между институц ...